belépés belépés | segítség segítség | alkalmazások alkalmazások | RSS RSS | előfizetés előfizetés | akciók akciók Nol.hu | NolBlog | NolTV | Hírmátrix | Jobmátrix | NolRandi
 
Népszabadság.hu | NolBlog | NolTV 2012. február
11. szombat

FT: a szélsőség veszélyesebb Kelet-Európában, mint nyugaton

A kelet-európai szélsőjobb szavazataránya az európai parlamenti választáson nem volt sokkal nagyobb, mint a jóval régebbi demokratikus hagyományokkal bíró Nyugat-Európában, a szélsőségre adott voksok jelentős aránya mégis nagyobb veszélyt jelent ebben a térségben, mint nyugaton - áll a Financial Times pénteki elemzésében.

MTI| 2009. június 19. |5 komment

nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra

Cikk értékelésBe kell jelentkezni az értékeléshez!

KommentekBe kell jelentkezni a hozzászóláshoz!

fututeincur | 2009. június 19. | 18:05:03

Moderálási alapelvek- komment törölve -

vakablak | 2009. június 19. | 16:27:05

"de jó hogy ezek minden nap (FT, NT, SÜNdojcseZ) lefasisztázzák MO -ot"

Nem Mo.-ot, hanem a Jobbikot. Egyébként meg még csak nem is fasisztázták, hanem csak szélsőjobboldalinak nevezték, ami a Jobbik saját önmaghatározásával is összhangban van. Bár a valóságban ők egy szélsőbaloldali és kriptokonzervatív csoport, pusztán történelmi okokból a harsogó antiszemita, gyűlölködően és erőszakosan rasszista, szélsőségesen populista és demagóg, egyben irredenta és revizionista csoportokat valóban a szélsőjobbhoz szoktuk sorolni.

érték elek | 2009. június 19. | 16:10:10

de jó hogy ezek minden nap (FT, NT, SÜNdojcseZ) lefasisztázzák MO -ot(nekik lehet). Kra unom már. Inkább sepregessenek a saját házuknál.
VAN mit! Mellesleg én ugyanúgy büntetném a fasisztázást mint a zsidózást (ha már gyűlöletbeszed) .

vakablak | 2009. június 19. | 16:07:45

"...a lapok szalagcímekben emelték ki a Jobbik által az EP-választáson elért 14,7 százalékot, ám az osztrák Szabadságpárt is 13,1 százalékot ..."

és

"Az európai választást mindazonáltal összefüggéseibe kell helyezni: Magyarországon nem a Jobbik, hanem az ellenzéki jobbközép Fidesz nyert, példátlan, 56 százalékos szavazataránnyal."

Az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) mo.-i megfelelője azonban nem a Jobbik, hanem a Fidesz. Mind az FPÖ, mind pedig a Fidesz modernizáció-, globalizáció- és kapitalizmus-ellenes, nemzeti konzervatív, populista, uszító és jellegzetesen múltbatekintő. A rasszizmus és antiszemitizmus azonban egyik pártra sem jellemző alapvetően (legfeljebb a felszín alatt megbújva). A Jobbikhoz hasonló gennyláda társaság Ausztriában (és természetesen Németországban) elő sem tudna fordulni, legfeljebb mint teljesen marginalizált fasisztoid peremcsoport a betiltás határán vegetálva, melyet a választók abszolút és döntő többsége megvetéssel utasít el.

A Fidesz az FPÖ-höz hasonlóan szélsőséges és populista párt. Jobbközépnek csak a mo.-i speciális viszonyok között tűnik, innen e félreértés.

vakablak | 2009. június 19. | 15:52:41

"A Financial Times szerint azonban az antiszemitizmus általában nem a központi elem az európai szélsőségességen belül, bár "ott ólálkodik a politikai bozótosban, és néha előtör", ahogy a Jobbik honlapján nemrég megjelent "obszcén zsidóellenes kitételek" is mutatják."

A Jobbik programjában és a pártról magáról saját maguk által propaganda-célokra közzétett szövegekben nem, azonban tényleges kommunikációjában, eszmeiségében (ha lehet egyáltalán ilyenről beszélni egy ilyen riherongy társaság esetén) és hívei között mindennaposan központi elem az antiszemitizmus és általában a harsogó, erőszakos és erőszakra készülő rasszizmus. Elég azt a tényt megemlíteni, hogy a kurucinfó a Jobbik nemhivatalos pártlapja. Ez mindent megmagyaráz.

HIRDETÉS

A londoni gazdasági napilap felidézi, hogy a lapok szalagcímekben emelték ki a Jobbik által az EP-választáson elért 14,7 százalékot, ám az osztrák Szabadságpárt is 13,1 százalékot, a bevándorlásellenes olasz Északi Liga pedig 9,6 százalékot kapott.

A írás ismerteti egy magyar zsidó asszony esetét. Az illető elmondta: a zsidó újév alkalmából ellátogatott az egyik budapesti zsinagógába, és az istentisztelet végén a templomot őrző rendőr figyelmeztette a gyülekezetet: ne hagyják el az épületet, mert a közelben masírozik a Magyar Gárda.

A Financial Times szerint azonban az antiszemitizmus általában nem a központi elem az európai szélsőségességen belül, bár "ott ólálkodik a politikai bozótosban, és néha előtör", ahogy a Jobbik honlapján nemrég megjelent "obszcén zsidóellenes kitételek" is mutatják.

HIRDETÉS

Az európai választást mindazonáltal összefüggéseibe kell helyezni: Magyarországon nem a Jobbik, hanem az ellenzéki jobbközép Fidesz nyert, példátlan, 56 százalékos szavazataránnyal.

A szélsőségesek messze járnak az áttöréstől. Inkább arról van szó, hogy ők és a Fidesz is a kormánypárttól történt hatalmas mértékű elfordulásból húztak hasznot - írta a brit napilap, amely szerint a szocialistákat hozzá nem értéssel, korrupcióval és csalással vádolják.

Ezzel együtt is azonban vannak veszélyek. A szélsőséges erők által elért jelentős szavazatarány Kelet-Európában nagyobb társadalmi fenyegetést jelent, mint nyugaton. Azok a közintézmények ugyanis, amelyek a politikusok és politikai pártok ellenőrzésére hivatottak, gyengébbek, mint a nyugat-európaiak, a rendőrség, a bíróságok és a média általában jobban ki van téve a politikai és pénzügyi nyomásnak - áll a cikkben.

Az elemzés szerint a politikusok ezért büntetlenebbül cselekedhetnek, mint nyugaton, személyes és politikai ügyekben egyaránt. Ittas vezetés esetén például kibújhatnak a felelősségre vonás alól, de a gyűlöletbeszédet is megengedhetik maguknak.

A Financial Times szerint (Kelet-Európában) a közvélemény is inkább elnézi a sértő nyelvezet használatát, mint nyugaton. Nagy-Britanniában széleskörű elítélésre számíthat bármely vezető politikus, aki nyilvánosan rasszista megjegyzést tesz, sőt még a magánbeszélgetésekben elejetett ilyen kommentárok is jogos büntetést vonnak maguk után. Kelet-Európában azonban a becsmérlő rasszista kijelentések gyakran észrevétlenek maradnak, hacsak a nyugati média fel nem kapja ezeket - írta a pénteki Financial Times.

A lap szerint a közép- és kelet-európaiak nem örökletesen előítéletesebbek, mint a nyugat-európaiak, csak nem volt elég idejük azoknak a rasszizmusellenes intézményeknek és eljárásoknak a kifejlesztéséhez, amelyek nyugaton is csak az 1960-as évek óta léteznek.

A kommunizmus idején a vezetők deklarálták, hogy vége a kisebbségek megkülönböztetésének, anélkül, hogy valóban foglalkoztak volna a társadalmi reform kérdésével, az 1989 óta eltelt években pedig más ügyek kerültek előtérbe - áll az elemzésben.

A Financial Times szerint öt évvel az EU-csatlakozás után most már ideje nagyobb erőfeszítéseket tenni a közfelfogás megváltoztatására. Válság ide vagy oda, a Jobbik azt mutatja, hogy ezzel nem lehet tovább várni - fejeződik be az írás.

 

 

Címkék: országimázs
 
nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra    5 komment

HIRDETÉS

HIRDETÉS
.
HIRDETÉS
. .
Galériák
     

Ez a címe

KÖVETKEZŐ » « ELŐZŐ
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS
. .
HÍRMÁTRIX . NOLTOP10
   olvasottak   
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS