belépés belépés | segítség segítség | alkalmazások alkalmazások | RSS RSS | előfizetés előfizetés | akciók akciók Nol.hu | NolBlog | NolTV | Hírmátrix | Jobmátrix | NolRandi
 
Népszabadság.hu | NolBlog | NolTV 2012. február
12. vasárnap

Pusztaromantika és gasztronómia

Hortobágy-Debrecen-Szoboszló: egyedülálló természeti látványosságok

Hajdúszoboszlóról könnyen megközelíthető a Horbobágyi Nemzeti Park, amelynek látnivalói többnapos kirándulást is megérnek. A fürdővárostól autóval negyedórás távolságra van Debrecen, amelynek kulturális és szórakozási lehetőségei növelik az Észak-Alföld régió vonzerejét.

Kácsor Zsolt| Népszabadság| 2009. április 30. |nincs komment

nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra

Cikk értékelésBe kell jelentkezni az értékeléshez!

KommentekBe kell jelentkezni a hozzászóláshoz!

HIRDETÉS
Darvak a Hortobágyon
Darvak a Hortobágyon

A Hortobágy-Debrecen-Hajdúszoboszló települések által határolt területet "arany háromszögnek" nevezik Hajdú-Bihar megyében, mert a térség egymást kiegészítő idegenforgalmi látványosságokat kínál az idelátogató turistáknak és fürdővendégeknek. Csak néhány látnivaló kulcsszavakban: pusztaromantika, pásztorkultúra-bemutató, termálfürdőzés és helyi gasztronómia.

Az Észak-Alföld régió egyik legismertebb turisztikai látványossága a Hortobágyi Nemzeti Park, amely több mint 82 ezer hektárnyi védett területet foglal magában különleges pusztai állat- és növényvilággal, Európában egyedülálló túzokállománnyal, vadlórezervátummal és több ezer hektárnyi mesterséges halastórendszerrel.

A nemzeti park területén működik a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht., ahol olyan őshonos magyar állatfajokat tenyésztenek, mint a nóniusz ló, a racka juh és a szürkemarha-gulya. Erről Gencsi Zoltán, a társaság igazgatója érdeklődésünkre azt mondta: ezzel az állománnyal a természetvédelmi és génmegőrző kht. az ország legnagyobb genetikai bankja, amely európai összehasonlításban is megállja helyét, hiszen ez a kontinens legnagyobb egybefüggő, vagyis egy birtoktestben levő biogazdasága. A társaság hortobágyi székházában nem szabad elmulasztani Kunkovács László fotóművész állandó tárlatát, amely az ősi pásztorkultúra világába, a csikósok, gulyások, juhászok, kondások mindennapi életébe enged bepillantást. Ugyanitt tekinthető meg a szürke marhát bemutató fajtatörténeti kiállítás, ahol a vendégek megismerkedhetnek a fajta eredetével, típusaival, a legjellemzőbb szarvfajtákkal, valamint a marhapásztorok hétköznapjaival és ünnepeivel.

HIRDETÉS

A Hortobágyi Nemzeti Park 1999 óta a világörökség része címet viseli. Hortobágy községben - a több száz éves kilenclyukú híd és a Hortobágyi csárda mellett - modern, digitális eszközökkel fölszerelt látogatóközpontban ismerkedhetünk meg a térség kultúrtörténetével. A pusztán kedvelt családi program a pusztakocsikázás, a tanösvények, vízi élőhelyek és madárlesek bejárása, a helyi madárkórház megtekintése. A madarakat nem lehet kihagyni, ha Hortobágyról van szó, hiszen Európa egyik leggazdagabb madárélőhelye a puszta, ahová minden évben ezrek vándorolnak, hogy megtekintsék például a daruvonulást. A Hortobágyra látogatóknak nem szabad kihagyniuk a pusztai és csárdaételeket sem, hiszen ezen a településen hagyományos módon készült bográcsos birkapörkölteket, gulyást és biohúsból készült szürkemarha-sülteket kóstolhatunk. Az étkezés egyik főfogása lehet az egyik leghíresebb itteni pásztorétel, a slambuc, vagyis a szabad tűzön, bográcsban pirított krumplis tészta.

Hajdúszoboszló és Hortobágy mellett az "arany háromszög" harmadik csúcsa Debrecen, ahol a nyári idegenforgalmi szezonban évről évre egyre több idegenforgalmi programmal várják az idelátogatóknak. Érdemes megnézni a Baltazár Dezső téren épült MODEM modern képzőművészeti galériát, mert ott található az Antal-Lusztig-gyűjtemény, az ország egyik legértékesebb modern képzőművészeti gyűjteménye. A cívisek városában az egyik legnépszerűbb kirándulóhely a Nagyerdő, ahol kellemes kikapcsolódást kínál a csónakázótó, állatkert és a vidámpark. Nyaranta a szórakozási lehetőségeket gazdagítja a város pár évvel ezelőtt kialakított főtere is, a református Nagytemplom előtti téren kirakodóvásárokat, ételfesztiválokat és koncerteket rendeznek minden hétvégén.

 
nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra    nincs komment

HIRDETÉS

HIRDETÉS
.
. .
HIRDETÉS
. .
Galériák
     

Ez a címe

KÖVETKEZŐ » « ELŐZŐ
HIRDETÉS
. .
HÍRMÁTRIX . NOLTOP10
   olvasottak   
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS